Network media player – kas tas ir?

Vēlējos padalīties ar savu pieredzi tīkla mēdiju atskaņotāju (network media player) jomā.

Kā zināms daudziem no mums ir uzkrājusies lielāka vai mazāka .mp3 un .avi kolekcija, kuru mēs dažkārt gribētu arī pilnvērtīgi izbaudīt uz mājas video/audio aparatūras. Kad agrāk dzīvoju nelielā dzīvoklī, tad nebija problēmas pieslēgt savu notebooku pie TV vai mūzikas centra – protams no notebooka laižot video signālu caur S-video kabeli kvalitāte nebija tā labākā, bet sākotnēji prasības arī nebija tik lielas.

Sākot dzīvot mājā, kur dzīvojamā istaba ir apakšstāvā, bet darbistabu ar datoru ir augšstāvā, parādījās lielākas neērtības – katru reizi nest notebooku uz dzīvojamo istabu un piņķerēties ar vadiem, lai pieslēgtu pie mājas kinozāles centra, vairs nebija tik ērti, tāpēc sāku meklēt alternatīvus risinājumus, kā atskaņot/attēlot audio/video failus no mājas datora uz mājas audio/video centra.

Tā es sāku interesēties par tīkla mēdiju atskaņotājiem (network media players) – iekārtu, kuru pieslēdz pie mājas audio/video centra un pie mājas tīkla, un kura caur tīklu atskaņo audio/video failus no mājas datora uz audio/video centra.

Pirms pusotra gada izvēlējos iekārtu, kas likās vispopulārākā tajā brīdī – D-Link DSM-320. Neskatoties uz daudzajiem sliktajiem komentāriem dažādos forumos, man sākotnējā uzstādīšana bija ātra un vienkārša un sākotnējais iespaids bija visnotaļ pozitīvs.
Izdevās gan paklausīties mp3, gan jpg apskatīties, gan arī mpeg un avi apskatīties. Tiesa bija problēmas ar daudzu video atskaņošanu, jo daudzus video codecus neatpazina un dažreiz filmas vidū uzkaras. Nākamā problēma bija tā, ka sākotnēji neapdomīgi biju jau iepircis 802.11b wi-fi access point (11Mbps pieslēguma ātrums), kas DVD kvalitātes video pārraidīšanai pa tīklu jau ir par mazu. Tā ka nācās upgreidot wi-fi access point uz 802.11g (54Mbps).

Pēc kāda gada lietošanas bija piegriezušās regulārās problēmas ar DSM-320. Papildus kā stimuls mēdiju atskaņotāja nomaiņai bija tas, ka upgreidoju TV uz high definition (720p un HDMI atbalsts) un gribējās arī atbilstošu tīkla mēdiju atskaņotāju, kas nodrošinātu HD video atskaņošanu. Veicot tirgus izpēti nonācu pie secinājuma, ka patlaban labākais risinājums ir Snazio Net Cinema HD 1310.

Patreizājā pieredze ar Snazio ir būtiski labāka, salīdzinot ar DSM-320. Atpazīst prakstiki visus video codecus – gan standard definition, gan high definition (vienīgais mīnuss, ka neatpazīst jauno H.264 formātu, kurā parādās arvien vairāk HD video), daudz retāk uzkarās, labi strādā fast forward un rewind u.tml. Papildus vienīgi veicu nelielas tīkla kabeļu pārspraušanas, kā rezultātā varēju pieslēgt Snazio pie ethernet kabeļa – high definition video atskaņošanai tomēr ir drošāk izmantot kabeli, nevis wi-fi, jo wi-fi tīkla zonas noraustīšanās gadījumā tas var kādreiz ietekmēt HD video straumes kvalitāti.

Ja kādam interesē konkrētākas detaļas par DSM-320 un Snazio plusiem un mīnusiem, tad to var apskatīties šeit.
Kādas ir alternatīvas šim visam? Izskatās, ka ir jāizvēlās viena no sekojošajām alternatīvām:

 • “Resns” Media PC vai kas tamlīdzīgs dzīvojamajā istabā
  Šajā gadījumā šis media PC gan glabā failus, gan arī tos atskaņo. Tā ir stratēģija, ko popularizē Microsoft ar savu Windows Media Center, kā arī Apple ar savu Mac mini. Kas man nepatīk šajā risinājumā:

  • šādām “resnām” iekārtām griežās ventilatori un diski, kas rada nelielu, bet tomēr papildus troksni, kas dzīvojamā istabā nebūtu vēlams
  • ja mēs gribam, lai mūsu mēdiju faili tiktu glabāti droši, tad mums papildus vajadzētu uzstādīt UPSi, papildus vajag kaut kādu backup risinājumu – tas aizņem papildus vietu, kas dzīvojamā istabā nav pārāk vēlami
  • mēdiju failu kolekciju vajag dažkārt papildināt vai sakārtot un tur vajag normālu darba vietu – to ar remote control nevarēs izdarīt.
 • “Resns” mājas PC / serveris darbistabā un “tievs” network media player dzīvojamajā istabā
  Tas ir risinājums, ko patlaban esmu izvēlējies, un šādus “tievos” HD media player piedāvā dažādi ražotāji. Neskatoties, ka esmu izvēlējies šo risinājumu, ir, protams, arī daži mīnusi

  • Lai šādas iekārtas būtu lētākas un lai nepatērētu daudz enerģijas, tajos tiek izmantoti speciāli media processori, kuros aparatūras līmenī ir realizēti patreiz aktuāli video codeci. Tad, kad parādās jauni video codeci, tad jāupgreido uz jaunu iekārtu 😦 Patlaban, piemēram, ir problēma ar jauno H.264 formātu, kuru patreizējie media processori vēl neatbalsta.
  • Šīm iekārtām nav tik fancy user interface, kā Microsoft vai Apple – ja kādam lietotāja interfeiss ir prioritāte, tad tas protams jāņem vērā.
 • Hibrīdie risinājumi
  Kā hibrīdie risinājumi (kaut kas pa vidu starp “resnajiem” un “tievajiem” risinājumiem) varētu tikt minēti spēļu konsoles, kas papildus spēlēm nodrošina arī media player funkcijas. Kā galvenie piemēri ir Microsoft Xbox 360 un drīzumā iznākošais Sony Playstation 3, kas varēs funkcionēt kā high definition media player.

  • Šajos risinājumos man galvenais kas nepatīk ir tas, ka tās ir spēļu konsoles 🙂 – jau bez tā ir grūtības ar datora lietošanas ierobežošanu jaunākajai paaudzei, tāpēc negribās, ka parādās vēl viens lieks kārdinājums.

Tā ka iespējamie risinājumi ir daudzi un dažādi un izvēle ir atkarīga no katra konkrētajiem kritērijiem.

17 Responses to Network media player – kas tas ir?

 1. kuks saka:

  Es gan atļaušos vēl mazliet pagaidīt/pačakarēties ar mediju failu atskaņošanu. Tēmēju jau uz tevis pieminēto x-box, kuram drīzumā solās iznākt HDDVD “pristavka”.

  Un Tu aizmirsi pieminēt vienu diezgan svarīgu plusu attiecībā uz spēļu konsolēm un 720p 🙂
  ko patreiz nav iespējams realizēt ““Resns” mājas PC / serveris darbistabā un “tievs” network media player dzīvojamajā istabā” komplektācijā.

  Turklāt, izskatās, ka ““Resns” mājas PC / serveris darbistabā un “tievs” network media player dzīvojamajā istabā” sanāk arī mazliet dārgāks prieks par spēļu konsoli.

  Bet kopumā ņemot par HD video, tas viss pagaidām ir “baigā ķēpa”.

 2. Nu vispār jau Mac Mini jebko var spēlēt no librārija, kas atrodas uz cita Mac (vai vismaz PC ar Bonjour) pa wireless tīklu, un komplektā pie Mini var paņemt arī bezvadu klaviatūru/peli. Bet tas protams ir risinājums ne gluži mediju patērēšanai… Janvārī droši vien uzzināsim par iTV (vai kā nu to sauks), nu tad gan es, iespējams, saņemšos apgreidot savu TV (:

 3. Atbilde Kukam – at tievajiem high-definition media playeriem (piemēram, Snazio) var atskaņot gan 720p, gan 1080i. Es tieši to arī daru, ka atskaņoju 720p un 1080i video failus ar Snazio uz Sony Bravia HD televizora.

  Normālā gadījumā darbistabā tāpat mājas PC ir vajadzīgs, un arī high-definion video failu glabāšanai daudz lētāk ir pie PC piespraust lielas ietilpības HDD, nevis tos visus rakstīt uz DVD. Tā ka nepiekrītu, ka šis ir dārgāks risinājums 🙂

  Attiecībā par ķēpu ir tā, ka vidusmēra mājsaimniecei tas varbūt patlaban ir par sarežģitu, bet manam 8 gadus vecajam dēlam nav nekādas problēmas ar Snazio skatīties HD video 🙂

  Atbilde Jurģim – jā, Mac Mini var arī izmantot kā network media player, bet tas būtu ļoti dārgs risinājums. No cenu viedokļa manis pieminētie media playeri ir apmēram divreiz lētāki par Mac Mini un ja vēl vajag otru Mac vai PC ar Apple proprietāro Bonjour, tad tas arī vēl palielina izmaksas. Jācer, ka Apple varbūt sāks kādreiz atbalstīt standarta UPnP protokolu mēdiju shārošanai, lai Mac Mini varētu arī sazināties ar brīvi pieejamiem UPnP serveriem.

 4. kuks saka:

  iepriekš es gribēju uzsvērt tādu lietu, ka ar tievo mediju atskaņotāju neuzspēlēsi spēles uz sava 720p TV, taču piem. ar xbox tu vari spēlēt spēles uz 720p (“kā ar slapju airi pa seju” © mxz), kā arī vari atskaņot mediju failus no sava resnā PC, protams, ne visus failu formātus tas atskaņos un te nu rodas tā ķēpa par ko es iepriekš runāju. Tu jau pats pieminēji ka arī tievais media atskaņotājs lāgā neatskaņo visu ko gribētos, to varētu atrisināt pārkonvertējot šos failus – pasaki nav ķēpa?

 5. Pameklēju webā par high definition video atskaņošanu uz xbox 360 un atradu FAQ, kur rakstīts, ka
  No, the Xbox 360 won’t be able to play MPEG-4 variants other than Windows Media.
  Tas laikam nozīmē, ka ar xbox 360 nevarēs skatīties high-definition Xvid un Divx video – tie ir tieši tie high-definition video formāti, ko es skatos ar snazio.
  Spriežot pēc diskusijas šajā blogā es saprotu, ka ja grib skatīties xvid vai divx, tad vajadzīgs PC, kas taisa transcoding no xvid un divx uz wmv – tas manuprāt ir galīgi garām un high definition gadījumā tad ir vajadzīgs ļoooti jaudīgs procesors, lai varētu high-definition pārkodēt on-lainā no viena formāta uz otru.
  Vai tomēr kādam ir pozitīva pieredze ar xbox 360 skatoties high-definition Xvidus un Divxus?

 6. Macu fanus varu painformēt, ka Snazio tagad var atskaņot media failus arī no Maca. Varētu būt lētāka alternatīva, salīdzinot ar Mac Mini 🙂

 7. Kaspars Šmits saka:

  Rekā, rakājoties tīmekļa plašumos, uzdūros Tavam rakstam par man interesējošu tēmu. 🙂
  Pats gan pagaidām tā arī nevaru saprast vai gaidīt vēl kādu gadu, līdz jaunu aparātu iznākšanai, vai arī tomēr izvēlēties kādu no esošajiem. Patreiz no cenas/funkciju/atsauksmju viedokļa skatījos uz Ziova CS505. Izskatās stipri līdzīgs Snazio, tikai ar HDMI izeju.
  Cik bieži pa šo lietošanas laiku (nu jau gads) Snazio ir izlaidis jaunas FW?

 8. Ja ir vēlme un mazliet laiks papētīk tirgus situāciju, tad rekomendēju iepazīties ar http://mpcclub.com/ pieejamajiem apskatiem un diskusijām. Balstoties uz tiem es savā laikā arī iegādājos Snazio – tagad droši vien vairs neiegādātos, jo Snazio īpaši progresējis nav 🙂

  Dotajā brīdī es rekomendētu iegādāties playeri, kas atbalsta H.264 video kodējumu, jo tas varētu kļūt par populārāko high-definition video formātu. Tā ka tas varētu būt galvenais mīnuss Ziova, ka tas to neatbalsta.

 9. K. saka:

  IR pētīts gan mpcclub.com gan citur netā. Diemžēl izskatās, ka pagaidām Snazio un Ziova ir vienīgās alternatīvas, ja nepieciešams aparāts ar DVD šūplādi.
  Ar H.264 šķiet ir tikai Kiss, par kuru ir diezgan negatīvas atsauksmes 😦
  Galu galā viss ir laikam atkarīgs no izmantotajiem čipiem, no kuriem katram ir savi mīnusi.
  Žēl, ka Dreambox neiet šo attīstības ceļu, jo tad būtu pavisam COOL 😀 jeb “Viss vienā”

 10. Ņemot vērā, ka mūsdienās DVD pleijeri ir ļoti lēti, tad varbūt tomēr var nopirkt atsevišķu lētu DVD pleijeri (vai arī sagaidīt, kad HD-DVD pleijeri būs sakarīgā cenā).

  Tā kā man pašam jebkurā gadījumā ir audio/video resīveris, kuram ir pieslēgtas visas audio/video iekārtas, tad man tas īpaši netraucē, ka DVD pleijeris ir atsevišķa iekārta un network media pleijeris ir cita iekārta.

 11. egils saka:

  vai varat man pastastit par Medija pleijeri Mvix MX-760HD 3,5IDE vai ir labs!?

 12. egils saka:

  Var but varetu ieteikt kadu labaku?

  • Norths saka:

   Peerc popcornu c-200 no vinu lapas un beedu nezini.
   Vienkaarshs kaa 5 kap., bet kvalitaate pagaidaam krutaakaa.
   Man ir un super.

 13. rbu saka:

  Ir arī jaunāks modelis Mvix MX-780HD.
  Digital Times vēl dikti slavē Popcorn Hour A-100.

 14. Tas ir liels brīnums daudziem 🙂

 15. Gabrielle saka:

  In order to determine the fee per spin, you simply have to do some multiplications.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: