Filmiņa par elektronisko parakstu

Iepriekš jau rakstīju par saviem pirmajiem e-paraksta web lapas testēšanas rezultātiem. Diemžēl programmatūra e-paraksta radīšanai Latvijas Pasta EDOC formātā vēl nav pieejama, bet toties pamanīju šo programmu darbībā izveidotajā reklāmas klipā. Nu un es kā ziņkārīgs cilvēks papētīju, ko mēs tur redzam 🙂

Pirmais kadrs, ko ieraugam, ļoti ieintriģē – tas taču ir Apple iBook!

Tad jau Jurģis būs velti bēdājies, ka nevarēs e-parakstu uz Mac lietot. Bet ko mēs ieraugam nākamajā bildē?

Tas taču tomēr ir Windows! Neesmu Mac speciālists, bet, cik varēju sagooglot, tad atradu, ka ir kaut kāds Virtual PC for Mac, ar kura palīdzību var Windowsus darbināt uz Maca. Otrs variants varētu būt arī tāds, ka reklāmistiem labāk patika Mac izskats un tāpēc sakombinēja Macu ar bildi no cita Windows datora 🙂

Ko mēs redzam tālāk:

Ir atvērta eDoc Signer aplikācija, bet galā stāv rakstīts Technical Preview – tas droši vien arī ir tas iemesls, ka patlaban aplikācija vēl ir izstrādes / testēšanas stadijā un tāpēc vēl nav pieejama lejupielādēšanai no e-me.lv.

Kas piesaistīja uzmanību tālākajos kadros:

Šeit mēs redzam, ka parakstu uzliks Ēriks un kā vēlāk redzēsim Eglītis. Viena nepedagoģiska lieta ir tā, ka reklāmā dzirdamā vīrieša balss noteikti nav Ērika Eglīša balss – tātad tas nozīmē, ka Ēriks ir atklājis savu PIN kodu šim svešajam vīrietim! Tā taču nedrīkst!

Otra lieta, kas piesaista uzmanību, ir tas, ka izvēlētā sertifikāta beigu datums ir 12.jūnijs. Savukārt, meklējot Ērika Eglīša sertifikātu e-me.lv, biju iepriekš atradis, ka īstajam sertifikātam beigu datums ir 30.09.2008. Tātad šajā filmiņā tiek izmantots kaut kāds testa sertifikāts nevis īstais un tas tiek vēlāk atzīts par pareizu – kā tad lai šādai programmai uzticas, ja tā saka, ka viss ir kārtībā?

Un vēl šajā gadījumā tiek izvēlēts sertifikāts ar Intented Use = Client Authentication (t.i. autentifikācijas sertifikāts), bet parakstīšanai vajadzētu izmantot sertifikātu ar Intended Use = Document Signing (t.i. kvalificētais sertifikāts) – tā ka izskatās, ka šī patreizējā programmatūras versija nepārbauda, vai tiek izmantots pareizais sertifikāta veids paraksta radīšanai.

Kā solīju beidzot arī uzzinam parakstītāja pilno vārdu un uzvārdu:

Tālāk mēs redzam, kā e-pasts tiek nosūtīts kolēģim no Microsoft:

Savukārt nākamajā kadrā mēs redzam, ka īstenībā e-pasts ir nosūtīts pašam sev – laikam pa vidu kaut kādi kadri ir izdzēsti.

Bet galvenais, ko šeit ieraugam, it tas, ka tas viss ir noticis 31. jūlijā, kas arī izskaidro to, kāpēc izmantoti testa sertifikāti, jo tajā laikā nekādi īstie sertifikāti vēl nebija.

Nu tad cerēsim, ka eDoc Signer Final Edition strādās korekti un atzīs par labu esam tikai īstos kvalificētos sertifikātus nevis testa sertifikātus, kā arī cerēsim, ka šis video iedvesmos izveidot eDoc Signer ne tikai Windows platformai, bet arī Mac un Linux platformām 🙂

6 Responses to Filmiņa par elektronisko parakstu

 1. Radars saka:

  Raimond, cik Tu gan esat nemoderns 🙂 (joks) – uz jaunajiem Maciem tak var mierīgi uzinstalēt windows, kopš tie darbojas ar intel procesoriem (Macs do Windows, too – http://www.apple.com/macosx/bootcamp/).

  Un tas nav tikai tā, prikola pēc – ir webā pieejami testi, kuros ir redzams ka Maki Windows darbina pat ātrāk nekā citu atzītu ražotāju ‘Designed for Windows’ datori

 2. Papildus BootCamp dualbootam vēl ir daži varianti, kā darbināt WIndows vai atsevišķas Windows applikācija uz Mac:
  – Parallels
  http://www.parallels.com/en/products/desktop/newfeatures
  – CrossOver
  http://www.codeweavers.com/products/cxmac/
  CrossOver esmu izmēģinājis un Windowīgā Picasa skrien uz Intel maka ka prieks skatīties.

 3. Ir vairāki varianti kā darbināt Windows uz Mac:
  – Dial boots ar Bootcamp
  – Virtuālā Windows mašīna makosā ar Virtual PC (cik zinu, Microsoft neplāno to attīstīt) vai Parallel (parallels mac)
  – Risinājumi atsevišķu Windows aplikāciju darbināšanai makosā (aizvietojot aplikāciju opsistēmas izsaukumus) Free Wine vai CrossOver (http://www.codeweavers.com/products/cxmac/)

  Starp citu, izmēģināju Windows Picasa ar CrossOver betu- strādā lieliski.

 4. 0nkulis saka:

  baigi esi pastrādājis…

 5. pressman saka:

  izmeklētājs.. 😉

 6. Andris saka:

  Jaa, nu man ar pašam bij uzradušies daži novērojumi! Programmatūru pasts apsoliija e-me mājas lapā ielikt lidz 3. novembrim! Takā čaļi turās! 🙂

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: