EDOC faila formāts

Pagājušā gada beigās beidzot saņēmu savu īsto e-me e-paraksta karti un tagad varu turpināt izpēti e-paraksta pielietojuma jomās.

Viena no pielietojuma jomām ir e-me izstrādātā aplikācija e-Parakstītājs, kas nodrošina failu un atbilstošo e-parakstu glabāšanu e-me izstrādātajā EDOC formātā, kas ir balstīts uz XAdES standartiem.

Izmēģināju parakstīt ar e-Parakstītāju vienu failu test.txt un rezultātā ieguvu failu test.edoc, kas ir šajā EDOC formātā. Paskatoties test.edoc “vēderā” redzams, ka tas ir ZIP fails, ar sekojošu direktoriju un failu struktūru:

_rels
=== .rels
docProps
=== Core.xml
EDoc
=== _rels
====== manifest.xml.rels
=== docProps
====== Base.xml
====== Papildus _pa__bas.xml
=== Documents
====== test.txt
=== Signature
====== _rels
====== origin.sgns
====== signature1.xml
[Content_Types.xml]

No šīs visas failu struktūras saturīgā informācija pamatā atrodas tikai test.txt (parakstāmais fails) un signature1.xml (paraksts šim failam). Vai rezultātā EDOC formāts nav uztaisīts kā lielgabals šaušanai pa zvirbuļiem? Pirmais piemērs šai pārāk lielajai EDOC formāta sarežģītībai jau ir, ka e-me.lv pieejamās EDOC apstrādes Java bibliotēkas nav savietojamas ar e-Parakstītāja radītajiem EDOC formāta failiem. No readme.txt:

Currently signature objects are not compatible with signature objects created by MS “EDOC Authoring” tool and vice versa, due to potential inconsitencies in EDOC specification.
We are working to resolve that limitation.

Kāda būs visbiežākā vajadzība lietot e-parakstu? Visbiežāk, manuprāt, tā būs tikai viena faila parakstīšana – 1) vai nu tiek parakstīts kāds iesniegums valsts vai pašvaldību institūcijai, un attiecīgi arī atbilde no šīs institūcijas, 2) tiek parakstīts kāds viens līgums starp divām pusēm, 3) tiek parakstīta kāda biznesa transakcija (piemēram, maksājums). Visos šajos gadījumos daudz ērtāks, manuprāt, būtu vienkāršāks XML formāts (kas arī varētu būt bāzēts uz XAdES), kurā varētu vienā failā iekļaut gan parakstāmo dokumentu, gan vienu vai vairākus parakstus.

Bet gan jau prakse parādīs, vai un kā šis EDOC formāts tiks lietots. To varētu ietekmēt arī tas, vai MK noteikumos tiks precizēts, kādi faila formāti jāizmanto elektroniskā paraksta glabāšanai. Dotajā brīdī MK noteikumos ir rakstīts

10. Elektroniskajam dokumentam izmanto šādus datņu formātus:
10.1. nenoformētam tekstam – TXT;
10.2. noformētam tekstam – RTF, SGML (XML);
10.3. grafiskai informācijai – JPEG, TIFF vai PNG;
10.4. vektoru grafikai – CGM.

Tā ka tur nekas nav rakstīts par EDOC formātu (kas pat nav XML formāts), tad dotajā brīdī jebkura valsts vai pašvaldību institūcija var mest atpakaļ saņemots EDOC failus, paskaidrojot, ka nespēj apstrādāt neko citu kā TXT, RTF un XML 🙂

3 Responses to EDOC faila formāts

 1. oscuba saka:

  imo, tie akceptētie dokumentu formāti ir domāti tieši e-doc saturs. tobiš, savā e-doc failā vari pašvaldībai sūtīt šos formātus un viņiem tie būs jāpieņem. ja būs kāds neatbalstīts formāts – sūtīs dillēs.
  btw, csdd.lv nesen paziņoja par gatavību pieņemt elektroniski parakstītos dokumentus un arī minēja šos dokumentu formātus (sīkāk http://www.iauto.lv/article.php?sid=11862)

 2. Domāts, iespējams, ka ir e-doc saturs.
  Bet šajos pašos MK noteikumos ir uzrakstīts

  5.Elektroniskais dokuments, kuru izstrādājusi fiziskā persona, satur šādus rekvizītus:
  5.1.elektroniskā dokumenta parakstītāja vārds, uzvārds, personas kods, elektroniskā pasta adrese (vai vairākas elektroniskā pasta adreses, bet ne vairāk kā trīs) vai cita adrese, uz kuru vēlas saņemt atbildi;
  5.2.elektroniskā dokumenta adresāts – pilns iestādes nosaukums;
  5.3.elektroniskā dokumenta izstrādāšanas vietas nosaukums;
  5.4.drošs elektroniskais paraksts un laika zīmogs.

  Ja pēc šīs definīcijas elektroniskais dokuments satur elektronisko parakstu un laika zīmogu, tad pēc šīs definīcijas sanāk, ka tikai viss e-doc fails ir elektroniskais dokuments.

  Pašam vēl nav bijusi vajadzība kādā valsts vai pašvaldību iestādē iesniegt kādu dokumentu. Kad būs, tad noteikti mēģināšu iesniegt kā elektronisko dokumentu 🙂

 3. Andrejs saka:

  Vinju e-paraksta web lapa ne tikai, sudigi gatavota, bet ari programmatura ir mesls.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: