Vai Mac ir arī programmētāju labākais draugs?

Līdz šim es biju diezgan vienaldzīgs pret Mac fanātiķiem, kas jūsmoja par to, kā viss uz Mac ir labāks. Man likās, ka visbiežāk šie Mac entuziasti bija no grafikas / video / audio dizaineru un mākslinieku loka un es pieņemu, ka viņiem tiešām Mac varētu būt piemērotāks.

Bet pēdējā laikā manu uzmanību ir piesaistījis tas, ka daudzi “top programmētāji” arī ir pārslēgušies uz Mac. Daži no piemēriem:

 • Ruby on Rails core team ar David Heinemeier Hansson priekšgalā visi lieto Mac. Viņu labākais draugs uz Mac ir TextMate, kurš tiešām izskatās viens no labākajiem teksta redaktoriem programmētāju vajadzībām. TextMate radītāji arī ir tik fanātiski “makisti”, ka atsakās portēt šo teksta redaktoru uz Windows vai Linux (patlaban izmēģinu tā atdarīnājumu uz Windows – e teksta redatoru – un jāsaka, ka pat atdarinājums ir tīri labs).
 • Droši vien ka Ruby kopienas iespaidā arī pragmatiskais programmētājs un daudzu labu grāmatu autors Dave Thomas pirms kāda laika ir pāslēdzies no Linux uz Mac.
 • Smalltalk programmētājs un Seaside web applications framework radītājs Avi Bryant lieto Mac.
 • Lisp programmētājs un pirmā application service provider radītājs Paul Graham raksta, ka aizvien vairāk viņam zināmie hakeri pārslēdzas uz Mac.
 • Atlassian programmētāji arī lieto Mac. Viņi ir radījuši populārās Java bāzētās JIRA issue tracking un Confluence wiki sistēmās.
 • Līderu izvēle ietekmē arī sekotājus – skats no RailsConf 2006 🙂 Saka, ka arī Java konferencēs parādās arvien vairāk MacBooki.

Kādi varētu būt galvenie iemesli Mac popularitātes pieaugumam “top” programmētāju vidū?

 • Pragmatiskais apsvērums ir tāds, ka ne-Microsoftiskie programmētāji visticamāk savas aplikācijas produkcijā darbinās uz Unix/Linux veidīgajiem serveriem, un tādā gadījumā OS X vai Linux uz savas darbstacijas ir daudz noderīgāks, lai topošo sistēmu izstrādes laikā izmēģinātu uz sava datora. Un lai arī cik labi būs wizardi programmēšanas IDE rīkos, vislielāko produktivitāti varēs sasniegt programmētājs, kas pārzinās Unixa komandrindas spēcīgās iespējas.
 • Savukārt izvēli par labu OS X nevis Linux var raksturot ar Dave Thomas citātu – “I switched to Macs a couple of years ago after being a Linux person for more than 10 years. The tools are not necessarily better, but they don’t have to be sharpened or maintained as often, which lets be concentrate on just using them.”
 • Un papildus, kas man likās būtiski, ir tas, ka izvēli par labu Mac izdara tie programmētāji, kas par būtiskām programmatūras īpašībām uzskata lietojamību un estētisku vienkāršību – iespējams, ka tas, ja programmētājs lieto estētisku un vienkārši lietojamu Macu stimulē viņu radīt arī estētisku un ērti lietojamu programmatūru.

Šo novērojumu rezultātā es vairs neesmu tik skeptisks pret Mac un OS X entuziastiem 🙂

6 Responses to Vai Mac ir arī programmētāju labākais draugs?

 1. jk saka:

  Vēl uzmanības vērts ir BBEdit (arī Mac only). Jāatzīst, ka pēc gada ar Mac es pilnīgi noteikti pie tā arī palikšu un Windows lietošu tikai nepieciešamības vai piespiešanas (piem. korporatīvo prasību) gadījumā. Un neesmu ne software developeris, ne mākslinieks- parasts power useris 😉

 2. CaptSolo saka:

  Tad jau jāpiemin arī SubEthaEdit, kurš ir labākais collaborative editing rīks. Tiesa, šis tas parādās arī priekš Windows un Linux: skat. Gobby & Obby – Cross-Platform Collaborative Editing.

  Vēl viena ļoti iecienīta Mac aplikācija ir QuickSilver.

  Būs jāpamēģina Mac OS X uz kāda Intel kompja uzlikt un iemēģināt. 🙂

 3. ZXpower saka:

  Kopš vairāk par gadu atpakaļ pārkāpu mājās (un nu jau arī darbā) uz Apples produktiem, es tos vienkārši lietoju nevis nodarbojos ar visādu štruntu instalēšanu/updeitošanu. Ja gribas izvirst pa nopietnam – atveram termināli un aidā! Un ja sākumā vēl mājās ik pa laikam slēdzu Win kasti iekšā, lai izdarītu to vai šo, kam vēl nebiju atradis risinājumu uz MacOS X, tad pēc apmēram mēneša slēdzu to tikai tāpēc, lai pasildītu kājas 😀
  Linux kā darba stacija mani visu laiku ir traucējis ar to, ka tur nepārtraukti tas vai šis ir jāpielabo, lai viss notiktu – tieši grafiskajā vidē un it sevišķi, ja gadās kāds tehnikas gabals, kuram nav vajadzīgo draiveru vai vēl kaut kas, kas traucē to vienkārši piespraust un izmantot. Uz Maca man kaut kā nav sanācis ar kaut ko tādu saskarties. Šonedēļ pat, kamēr darbā plosījos ar MacBooka palaišanu, nevarēju izdomāt – kā lai piedabon tīkla drukāšanu… Viss izrādījās ļoti vienkārši – atlika atvērt Print dialogu, izvēlēties no izvēlnes Bonjour printers – un TADAAA! – tur bija darba tīkla printeris! 2 klikšķi un es jau drukāju! Uz gandrīz jebkuras Win kastes nāktos nočakarēties ar sazin ko, lai dabūtu to visu gatavu.
  Tieši tāpēc – Just use it! 🙂

 4. v3rb0 saka:

  noswičojos uz macu.. smuks! bet tas ar vis ieguvums, kods tāpat pašam jāraksta 😦

  par ide’ēm priekš ror – neviens laikam nepieminēja komodo. a textmate, tāds gudrs notepads/vim vien ir, īsti nesaprotu par ko viņi tā safanojušies, laikam tāpēc, ka skaitās thipa vienīgais.

 5. […] šo soli briedu jau pēdējo pusgadu. Agrāk jau rakstīju, ka pēdējā laikā biju ievērojis, ka Macus izmanto arvien vairāk guru programmēšanas un […]

 6. […] šo soli briedu jau pēdējo pusgadu. Agrāk jau rakstīju, ka pēdējā laikā biju ievērojis, ka Macus izmanto arvien vairāk guru programmēšanas un […]

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: