Kā Nokia N80 ir aizstājusi manu Palmu

Daudzus gadus ar mani bija divu zīmolu mobilās iekārtas – Nokia kā mobilais telefons un Palm kā PDA. Mana Nokia pieredze sākās ar aizvēsturisko (bet ļoti stabilo un ātri strādājošo) Nokia 2110 modeli, savukārt Palma pieredze sākās no Palm III (kurš arī strādāja ātri un labi, bet galvenais trūkums bija, ka strādāja uz AA baterijām, nevis ar uzlādējamu akumulatoru).

Pakāpeniski upgreidojot Nokias un Palmus biju nonācis līdz Nokia 6310 un Palm Tungsten C. Nokia 6310 bija mans visilgākdzīvojošais telefons, tas noturējās veselus četrarpus gadus (!), bet tad jau tas arī sāka niķoties un nācās pieņemt grūtu lēmumu, ko darīt tālāk – tā kā jaunāko Nokia modeļu un Palm Treo funkcionalitāte tik ļoti pārklājas, tad vairs nelikās prātīgi turpināt lietot divas mobilās ierīces. Pamatā dēļ 3G un wi-fi iespējām izvēlējos, ka jāmigrē uz Nokia N80.

Šie ir mani sākotnējie iespaidi un salīdzinājums, ko es agrāk darīju uz Palma un ko tagad daru ar Nokia:

 1. Visbiežāk uz Palma izmantoju kalendāru, kas sinhronizējās ar manu darba kalendāru (Lotus Notes).
  Uz N80 sinhronizācija strādā normāli (parasti sinhronizēju caur Bluetooth), skatīšanās režīmā lietojamība ir pat labāka nekā Palmam, jaunu ierakstu veidošana uz N80 protams, ka ir lēnāka (dēļ cipariņu spaidīšanas, lai dabūtu burtus – neesmu vēl ietrenējies to darīt ātri 🙂 )
 2. Uz Palma sinhronizēju ar citas Lotus Notes datubāzes ar dažādu kontakpersonu informāciju – pagaidām vēl neesmu atradis softu, ar ko to darīt uz N80.
 3. Uz Palma sinhronizēju arī Lotus Notes e-mailu skatīšanās režīmā – diemžēl Nokia PC softs to nenodrošina (cik sapratu, tad MS Exchange gadījumā nodrošinātu)
 4. Uz Palma ar AvantGo softu sinhronizēju dažādus ziņu kanālus – uz N80 vēl nav noportēts AvantGo klients (ir uz iepriekšējiem S60 modeļiem), tādēļ to darīt nevar.
  Bet toties uz N80 web pārlukprogramma nodrošina RSS feedu sadefinēšanu un skatīšanos, tā ka var visiem ziņu kanāliem sadefinēt RSS feedus un skatīties on-lainā.
 5. Uz Palma biju nopircis un sainstalējis vairākas vārdnīcas.
  Kā par laimi nesen šis ražotājs bija noportējis šīs vārdnīcas arī uz N80 un izdevās sarunāt draudzīgu licences migrācijas cenu. Tā ka šīs vārdnīcas varu tagad tikpat labi lietot arī uz N80.
 6. Dažreiz uz Palma biju nosinhronizējis arī dažus MS Office failus, uz N80 ir QuickOffice aplikācija, kas arī nodrošina Word, Excel, PowerPoint failu skatīšanos.
 7. Dažreiz uz Palma brīvajos brīžos arī kaut kādas vienkāršas spēlītes paspēlēju, ja būs interese, tad uz N80 arī dažādas spēlītes ir pieejamas un varēs sainstalēt. Bet pagaidām gan vēl nav uznākusi vēlme to darīt (par to visvairāk ir neizpratnē mans astoņgadīgais dēlēns – kā tas var būt, ka uz telefona nav spēlītes).

Kādas ir N80 jaunās iespējas, kuras uz Palma nevarēju izmantot:

 1. Internet browsēšana gan caur GPRS, gan 3G, gan WiFi – uz N80 ir jauns ļoti labs interneta pārlūks (Mac faniem varu pateikt, ka veidots uz Safari bāzes 🙂 ). Un ņemot vērā ļoti labo 352×416 pikseļu ekrānu lielāko daļu standarta web lapu var tīri labi aplūkot uz šī mazā ekrāna.
  Uz Palma principā caur WiFi arī varēja internetu browsēt, bet reti to darīju, jo lietojamība nebija pārāk laba.
 2. Audio failu atskaņošana – uz N80 ir daudz lietojamāks audio playeris, salīdzīnot ar Palmu. Protams, lietotāja interfeiss nav tik seksīgs kā iPodam, bet tā kā pamatā to izmantoju, lai klausītos audio grāmatas, tad man pilnīgi pietiek. Pozitīvi ir arī tas, ka audio playeris var strādāt fona režīmā, kamēr lieto citas aplikācijas, kā arī labi tas, ka automātiski uzliekās uz pauzes, ja pienāk zvans uz telefonu.
 3. Foto un video uzņemšana – tas protams vairāk kā rotaļāšanās iespēja, jo kvalitāte, neskatoties uz 3 megapikseļu kameru, tāpat nav īpaši izcila.
 4. Intereses pēc esmu pamēģinājis arī video zvanu – bet tā man arī patlaban ir tikai kā rotaļāšanās iespēja, jo lielu vajadzību pēc sarunas biedra sejas redzēšanas neizjūtu.

Papildus ir jārēķinās ar tādu N80 mīnusu, ka dēļ visām dažādajām tīklošanās iespējām viņš diezgan ātri ēd bateriju, tā ka, normāli to lietojot, ir jārēķinās, ka būs katru dienu jālādē.
Bet kopumā N80 ir samēra labi aizstājis mana Palma agrākās funkcijas. Žēl, protams, Palma…

6 Responses to Kā Nokia N80 ir aizstājusi manu Palmu

 1. Guntars Otto saka:

  Raimond, nevajag zelot Palmu, bet savas neizmantotaas iespejas. Ja Tu lietoji Palm-OS ar fīčām, tad kaa uzkeeries uz Symbian platformas ? (Nesaprotu) Esmu pameginaajis N80. Teiksu tā, ka kā telefons Sony Ericsson ir labāks, teksim K800i. Bet, sapratu, ka nevajag mēgināt izspiest no telefona to ko tur grūti izspiest, tāpēc – panjeemu Treo 650 un esmu vairaak ka apmierinaats. Tas jāpalieto, lai saprastu šī izstrādājuma kvalitāti. Kaut vai adresu grāmatas meklētāj-funkcija – meklē gan vārdā gan uzvērdā reizē 🙂 Savukārt 3G vai EDGE – starpiiba ir maza, no datu paaraides viedokla.

 2. Neko sliktu es par Palmu nesaku un tas principā man ļoti patika (tāpēc arī žēl, ka atteicos no tā:)) Papildus iemesli, kāpēc izvēlējos Nokia ir tādi, ka
  1) ik pa brīdim patīk paeksperimentēt, tāpēc gribēju pamocīt Nokia un Symbian 🙂
  2) izmēra ziņā labāk patika N80, jo Palms man liekas mazliet par lielu, lai to ņemtu līdzi arī brīvdienās
  3) iepriekš jau minēju arī wi-fi (ko varu izmantot gan interneta browsēšanai, kur pieejams, gan arī izmantot mājās, lai no mājas datora uz telefona mp3 failus pārsūtītu)

  Par adresu grāmatu – N80 arī meklē gan pēc vāda, gan arī pēc uzvārda

  Mazliet es arī baidos par PalmOS nākotni – ja jau Palm sāk Treo izlaist arī uz Windows Mobile platformas, tad baidos, ka PalmOS var iznīkt dabīgā nāvē… Tas jau diezgan labi ir redzams attiecībā par PalmOS 6, kuru uztaisīja jau sen, bet nevienu Palmu ar to neizlaida.

 3. Mārtiņš saka:

  Manā PDA sarakstā ir Palm M105, Tungsten T, Tungsten T3, Sony Ericsson P900, HP H6340, I-Mate Jasjar (aka Qtek 9000), šobrid kā pamattelefonu lietoju Qtek 8310, kā papildus tel ar otru nr. – I-Mate Jasjar.
  Kopsavilkumam, mans viedoklis sekojošs:
  * Ļoti patika Palm un domāju, ka turēšos pie tā visu laiku, taču, konkurenti piedāvāja papildus “fīčas”, kuras gribējās pamēģināt (reklāmās jau viņi visu skaisti uzraksta). Attiecīgi, Treo 600 vietā izvēlējos Sony Ericsson P900. Šobīd Palm evolūcija ir pilnībā apstājusies… Biedē fakts, ka Palm OS5 varētu būt pēdējā Palm OS versija….
  * Symbian – piedodiet visi subj.lietotāji, taču, ja gribas ko vairāk no tās dabūt laukā par advancētu telefonu, tad tas ir pilnīgs marasms. OK, iespējas ir vairāk, kā parastam telefonam, taču, tas primāri ir gļukains telefona softs ar dažām PDA fīčām, nevis PDA. Symbian nav problēmu nodublēt kalendāru vai adrešu grāmatu, tas ir nežēlīgi lēns. SE P900 bija vērojams akūts atmiņas trūkums. Protams, biju salicis visādus softus, kas optimizē atmiņas lietas un aiztaisa programmiņas, taču viennozīmīgi, bremze tas bija liels. Kopsavilkumam – Symbian der tad, ja nekad neko negribi sinhronizēt (sevišķi skarbi, ja esi pieradis pie Palm vai Windows Mobile sinhronizācijas)
  * Windows Mobile – zinu, kā mēs visi ienīstam šo monopolistu, taču, vēl aizvien viņi taisa vienus no labākajiem softiem pasaulē. Tā arī es pamēģināju HP H6340 ar Windows Mobile 2003. Iespējas likās OK, taču, 2003 versija priekš telefonPDA bija varen briesmīgs pasākums. Piedevām, prasījās augstāka ekrāna izšķirtspēja par 320×240 (nerunājot par biežiem restartiem un datu zudumiem). Tā nonācu pie I-Mate Jasjar (ar 640×480 izšķirtspēju, Windows Mobile 5, pilnu qwerty klaviatūru, 3G). Viedoklis – Windows Mobile 5 ir lieliska operētājsistēma plaukstdatoram ar telefonu! Tā lieliski sinhronizējas, nebremzē, nekaras, nepazaude datus, pieejami kaudze dažnedažādāko softu. Vairs negribās atcerēties to laiku, kad mocījos ar Symbian…
  Šobrīd gan lietoju 2 telefonus – otrs ar Windows Mobile 5 Smartphone operētājsistēmu. Tas tāpēc, ka ar manu ilgu runāšanu, Jasjar man ir par masīvu, taču, funkcionalitāte, kuru tas piedāvā, šobrīd nav nevienam mazākam WM5 PDA. Plus abām iekārtām ir tāds, ka tās lieliski sinhronizējas ar vienu adresu grāmatu, kalendāru, u.t.t. – attiecīgi, man abās iekārtās ir vieni un tie paši dati…

  Kopsavilkumam:
  Palm – viss bija tik labi, taču, evolūcija apstājās….
  Symbian – tiem, kam vajadzīgs galvenokārt telefons. Nu, un dažas PDA funkcijas
  Windows Mobile – šobrīd labākais PDA un GSM apvienojums, ja cilvēkam nepieciešamas pilnvērtīgas PDA funkcijas, ērts telefons un galvenais – lieliska sinhronizācijas ar datoru.

  Nu, tas ir mans viedoklis par šīm 3 operētājsistēmām…

 4. raitis saka:

  vaj varat pateikt?kur man nokacat softveru treo 650?

 5. Anrijs saka:

  Sveiki. es vēlētos pajautāt par Wi-Fi. man doma ņemt N80-1 [nez ko tas viens nozīmē,bet nav svarīgi]. Vai es varētu pieslēgties no sava Lattelecom modēma [ir raidītājs] ? ar portatīvo problēmu nav, bet vai N80 nebūs savādāk? un cik metru radiusā apmēram viņš strādās?

 6. Nevarēšu palīdzēt.

  Un kā redzams es šo rakstu esmu rakstījis pirms trīs gadiem, un pirms diviem gadiem manu Nokia N80 aizstāja iPhone 🙂

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: