iPhone – mazāk ir vairāk

iphone.jpgIr noticis tas, no kā baidījās mana Nokia, un es jau vairāk kā mēnesi esmu iPhone lietotājs. Tā kā šī mēneš laikā esmu to intensīvi lietojis, tad varu novērtēt, kas ir labi un kas slikti, un kas man patīk un kas nepatīk.

Kā jau virsrakstā rakstīju, tad iPhone ir mazāk “fīčas” nekā citos “gudrajos” telefonos, bet toties šīs “fīčas” kas tajā ir, ir izstrādātas gandrīz perfekti. Un tādēļ pirms kāds pieņem gala lēmumu par iPhone iegādi, es rekomendētu labi pārdomāt, vai šī iPhone ideoloģija sakrīt ar personiskajām vēlmēm attiecībā par to, ko vajag darīt šai ierīcei.

Kas tad ir šīs pāris lietas, ko iPhone dara stipri labāk:

 • Safari Interneta pārlūks
  Šī ir pirmā mana mobilā ierīce, uz kuras var normāli sērfot pa webu. Iepriekš man bijusi ne pārāk laba pieredze ar Palmu (uz kura web lapas izskatās pavisam savādāk nekā normālos pārlūkos) un Nokia (uz kura vajag mocīties lai ar bultiņām aizbīdītu mazo ekrāna rāmīti uz vajadzīgo web lapas vietu), kā arī esmu skatījies, kā kāds kolēģis mēģināja atvērt pārlūku uz Windows Mobile iekārtas (bet neizdevās, jo atmiņa bija pilna ar visādām citām aplikācijām :)).
  Savukārt uz iPhone visas web lapas izskatās tā, kā tām ir jāizskatās, var ērti gan ritināt, gan palielināt/samazināt web lapas ar pirksta palīdzību. Bieži lietoju iPhone, lai lasītu jaunumus ar Google Reader palīdzību, lai izlasītu rīta avīzi iekš vdiena.lv un ldiena.lv, lai sagūglētu kādu steidzamu informāciju. Nesen konstatēju, ka iPhone ļoti labi noder konferencēs garlaicīgu referātu laikā – ar to var daudz neuzkrītošāk sērfot pa webu, nekā turot klēpī piezīmjdatoru 🙂
 • iPod mūzīkas un podkāstu atskaņotājs
  Tas, protams, nav brīnums, ka iPhone ir arī labākais iPod. Tā kā esmu regulārs podkāstu klausītājs, tad salīdzinot ar Nokia Podcasting aplikāciju galvenais ieguvums ir tas, ka nevajag manuāli lejuplādēt jaunākās podkāstu epizodes un manuāli dzēst ārā vecās. Un protams ieguvums ir arī tas, ka visu mūzikas kolekciju un podkāstu sarakstu varu organizēt ar iTunes palīdzību uz sava datora.
 • SMSu sūtīšana
  Uz parastiem telefoniem SMSu sūtīšana man parasti sagādāja mocības, jo nespēju ātri drukāt ar daudzkārtējo ciparu taustiņu spaidīšanas metodi. Uz iPhone esmu sācis daudz biežāk lietot SMSus, jo ar iPhone ektrāna klaviatūras spaidīšanu varu drukāt ātrāk un arī SMSi tiek skaisti sakārtoti sarunu sarakstos, kur var kopā redzēt nosūtītās un saņemtās ziņas no otra sarunu biedra.
 • E-pasts
  Esmu pieslēdzis iPhone pie GMail IMAP interfeisa un pamatā izmantoju to e-pasta lasīšanas vajadzībām. Tagad es pārtikas iepirkuma sarakstus lūdzu man atsūtīt uz e-pastu un veikalā varu ērti apskatīties, ko man vajag nopirkt 🙂
 • Fotogrāfiju glabāšana
  Uz iPhone sinhronizēju pēdējās aktuālās fotogrāfijas, kuras vajadzības gadījumā varu ātri parādīt radiem/draugiem/kolēģiem. Arī fotogrāfiju apskatei lietojamība ir būtiski labāka, nekā iepriekšējai Nokia – var ētri redzēt visu albumu sarakstu, apskatīt albuma bildes samazinātā izmērā un pāršķirstīt bildes ar pirksta palīdzību. Dažkārt kaut ko arī nobildēju ar iPhone kameru, bet tā gan nav nekas pārāks par citu telefonu kamerām.
 • YouTube
  Nu un ja dažreiz gribās “nosist” laiku, tad var apskatīties kādu kārtējo YouTube muļķīgo videoklipu.
 • Pārslēgšanās starp WiFi un EDGE tīkliem
  Patīk tas, ka iPhone bez liekiem jautājumiem automātiski pieslēdzas zināmam WiFi tīklam, ja tāds ir pieejams, un ja nav pieejams, tad EDGE tīklam. Uz Nokia man vajadzēja norādīt vai nu vienu noklusēto tīklu, vai vienmēr manuāli izvēlēties, kas pēc kāda laika sāka kaitināt.
 • Telefons
  Droši vien jāpiemin arī telefona funkcijas – pamatā visu varu izdarīt tikpat ātri un ērti kā uz Nokia, galvenais ieguvums ir tas, ka kontaktu sarakstu var ļoti smuki ritināt ar pirksta palīdzību 🙂

Nu un kas ir tās lietas, kurās vēlētos uzlabojumus:

 • Kalendāra sinhronizācija
  Diemžēl patlaban neesmu vēl atradis risinājumu automātiskai Lotus Notes kalendāra sinhronizācijai uz iPhone kalendāru.
 • Kontaktu nosūtīšana un saņemšana pa SMS
  Pagaidām uz iPhone nav tās iespējas, kas bija uz Nokia, ka var pa SMS kādam citam nosūtīt vai saņemt kontaktinformāciju no / uz kontaktu sarakstu.
 • Labāka kamera
  Tā kā dažreiz gribās uztaisīt kādu bildi un nekas cits nav pie rokas, tad gribētos kameru ar mazliet lielāku izšķiršanas spēju (patlaban ir 2 megapikseļi).
 • [Papildinājums] Latviešu valodas atbalsts
  Safari Interneta pārlūkprogramma neatbalsta Windows-1257 web lapu kodējumu, tā ka web lapas, kas ir šajā kodējumā (piemēram, http://www.delfi.lv) nerādās ar latviešu burtiem. Tās lapas, kas ir UTF-8 kodējumā rādās ar latviešu burtiem. Un vēl ne viesos fontos ir latviešu burti – ja tiek izmantots kāds fonts, kurā nav latviešu burti, tad tie tiek aizstāti ar cita fonta latviešu burtiem, kas vizuāli nav tik smuki.
  Latviešu burtu ievade arī uzreiz nav pieejama, bet tur jau ir pacentušies daži entuziasti un ir pieejami “ielāpi”, ar kuriem pievienot latviešu burtu klaviatūras modifikāciju.

Nu un ir arī lietas, kas iPhone nav, bet kuru trūkumu īpaši neesmu izjutis:

 • GPS
  Pēdējā mēneša laikā esmu vienmēr zinājis, kur atrodos, tādēļ nav bijusi vajadzība to noskaidrot ar GPS palīdzību.
 • UMTS jeb 3G tīkls
  Pārsvarā vienmēr esmu atradies WiFi tīklā, savukārt veikalā priekš iepirkumu e-pasta saņemšanas ir pilnībā pieticis ar EDGE ātrumu. Bet es, protams, neiebilstu, ja nākamajos iPhone modeļos būtu 3G tīklu atbalsts.

Šādi ir mani pirmā mēneša iPhone lietošanas iespaidi.

P.S. Ja arī vēlaties iegūt iPhone savā īpašumā, tad uzmanieties no pēdējajām iPhone partijām ar jaunāko “firmware” – tos pagaidām nevarēsiet piedabūt strādāt mūsu mobilajos tīklos.

17 Responses to iPhone – mazāk ir vairāk

 1. jaxter saka:

  Klau un cik ilgi baterija velk?

 2. Ja nedaudz lieto, tad divas dienas, ja daudz lieto, tad vienu dienu. Ja salīdzinu ar Nokia N80, tad liekas, ka iPhone baterija mazliet ilgāk tur.

  P.S. Šo komentāru no iPhone ievadīju 🙂

 3. Paldies, lielisks apraksts. Es no Nokia N80 paargaaju uz N73, bet tagad nedaudz palietojot iPhone, liekas, paariesu uz to. Vai nav paredzama kaada jaunaaka, advanceetaaka versija driizumaa? Kaa dabuuji kontaktus ieksh iPhone? Man vairaak kaa pusotra tuukstosha telefona numuru, tas ir kas pagaidaam visvairaak uztrauc. Sinhrinizeet zr Outlook?

 4. Mfz saka:

  Pagaidam laikam nav prieksh manis, es par telefona uzladi atceros vienreiz nedela, dazreiz pat retak.

 5. @Arturs: ja ir interese, kādas fīčas būs iPhone 2.0, tad vajag pagaidīt līdz janvāra vidum, kad MacWorld konferencē Steve Jobs noteikti pastāstīs, kas būs jaunajā modelī. Baumo, ka būšot 3G atbalsts un lielāka atmiņa (patlaban ir 8GB) un varbūt arī GPS.
  Ar konaktu iedabūšanu nebija problēmas, jo iepriekš jau biju Nokia sasinhronizējis ar Maca Address Booku, kuru pēc tam varētu sinhronizēt ar iPhone. Uz Windows tam visam vajadzētu strādāt ar Outlooku – vispirms Nokia jāsasinhronizē ar Outlooku un pēc tam Outlooku ar iPhone.

 6. Katrīna saka:

  Es vēlos uzzināt kā Iphonā var aktivizēt e-pastu. 😛
  Paldies. 🙂

 7. Šeit ir apraksts, kā aktivizēt Google Mail caur IMAP uz iPhone.
  Ja tiek lietots cits publiski pieejams e-pasta serveris, tad vajag noskaidrot šī e-pasta servera atbilstošos IMAP vai POP parametrus un ievadīt tos līdzīgā veidā, kā augstākminētajā aprakstā ir rakstīts.

 8. KVE saka:

  Esi sveicināts pulciņā! 🙂
  Runājot par GPS, entuziasti ir pacentušies arī par kaut kā līdzīga piedabūšanu uz šīm te uzpariktēm izmantojot GSM torņus….

 9. KVE saka:

  Ā, un jā…cik zinu, ir arī risinājums kodējuma “problēmai”.

 10. Par GPS aizstājēja risinājumu – esmu uzlicis Navizon aplikāciju, kas nopozicionē Google mapā, balstoties uz GSM torņiem, ja vien kāds ir šos GSM torņus nopozicionējis ar GPS palīdzību (lielāko pilsētu centros strādā).

  Savukārt par kodējuma “problēmu”, ja zini risinājumu, tad varēji padalīties ar linku uz šo risinājumu 🙂

 11. KVE saka:

  Kā kopīgi noskaidrojām tad risinājums kodējuma “problēmai” tomēr vēl neeksistē. Tā iet, kad neizlasa visu līdz galam (to es par sevi) 🙂

 12. Windows-1257 lēnām sāk izmirt. UTF-8 manuprāt ir daudz ērtāks, jo tajā ir gandrīz visas nepieciešamās zīmes daudzām valodām, arī ķīniešu, latviešu u.c. Nedomāju, ka Apple ieviesīs šo kodējumu, savādāk būtu, ja iPhone Latvijā būtu oficiāli. Bugu pieteikt Apple var, tā kā tas tika izlabots 10.5.2 ar latviešu tastatūru, jo mēs (Apple lietotāju kopiena) uztaisījām nelielu akciju ar kvorumu pret Apple, un viņi pat saklausīja mūs.

  Vēl kas. Vai ir izdevies kaut ko reālu padarīties ar iPhone Ruby serveri?

 13. Kristaps Grinbergs saka:

  Tikko ieraudzīju, ka ir pārādījusies iespēja sinhronizēt Lotus Notes ar iPhone – http://www.pocketmac.net/products/gobetween_lotusnotes/indexe.html Tātad ir atklāts jautājums, vai tas strādā. Tā kā man Mac ir mājās bez Lotues Notes, gaidīšu atbildi, vai tas strādā. 😉

 14. Izmēģināju to PocketMac, bet jāsaka, ka patreizējā variantā ir diezgan liels s*ds 😦 Strādā mežonīgi lēni, sinhronizācijas laikā sabremzē visu datoru. sačakarē latviešu burtus un beigās parasti izdod kļūdas paziņojumu, ka kaut ko nav izdevies nosinhronizēt 😦 Pagaidām citiem nerekomendēju.

 15. Tim saka:

  A kur var iepirkt tos agregātus bez “firmware”?

 16. […] iPhone – 100 dienas 25 03 2008 Pagajuši vairāk kā trīs mēneši, kopš ikdienā izmantoju iPhone. Tas ir pietiekams laiks, lai būtu noplacis pirmais, emocionālais “wow” un objektīvi būtu iespējams vērtēt iPhone plusus un mīnusus.Pirmo mēnesi mans iPhone bija tikai vēl viens (ļoti labs audio un video) iPod ar wifi interneta sērfošanas iespējām. Pēc mēneša, sagaidot pirmos hakeru komūnas darba rezultātus 1.1.2 firmware atsaistīšanai no operatoru tīkla, pats jaucu to ārā, lai piedabūtu to strādāt LMT tīklā (tieši pēc nedēļas tīklā parādījās arī software unlock risinājums).Pirmkārt- iPhone nepavisam nav līdzīgs nevienam no maniem iepriekšējiem tālruņiem (pamatā nokijas, no kurām pēdējā bija E60). Un ne jau tāpēc, ka divdesmit vienas pogas vietā man tagad ir viena un skārienjūtīgs ekrāns piedevām, kuri sniedz daudz vairāk iespēju, nekā nokijas daudzās pogas. Drīzāk tāpēc, ka gandrīz viss, kas mani kaitināja nokijā, tagad ir daudz labāk. Un ja nav labāk, tad vismaz ir savādāk.iPhone nav 3G. Tiešām nav, taču ne reizi to neesmu izjutis kā problēmu, jo faktiski visur (mājās, darbā, lidostās un viesnīcās gan Latvijā gan ārvalstīs) ir pieejams wifi, kura lietošana (īpaši ārzemēs, pateicoties ārprātīgajiem GPRS viesabonēšanas tarifiem) ir lētāka nekā mobilā datu pāraide. Ņemot vērā, ka iPhone Safari pārlūkam bildes atslēgt nav iespējams (ir iespējams lietot Google vai kādu citu starpniekserveri, kas izgriezīs bildes un tādējādi samazinās nokurināto trafiku), man mobilajā datu pārraidē (pārbaudīt E-pastu, atvērt interneta banku vai kādu citu nepieciešamu weblapu) pilnīgi pietiek ar iPhone nodrošināto EDGE, sērfošanu veicot wifi zonā.Katrā gadījumā es wifi trūkumu izjustu daudz sāpīgāk, nekā 3G. Unatzīšos, wifi un Safari pārlūks uz iPhone salīdzinājumā ar Nokia E60wifi un web pārlūku (kas gan arī balstīts uz Apple izstrādātā Webkit)ir kā diena pret nakti. iPhone atceras un automātiski pievienojas wifitīkliem, kurus jau kādreiz esi izmantojis. Pārlūks ir ātrs. Navigācijair intuitīva un loģiska. Ekrāns ir liels un skaidrs. Aizpildot webformas, lai būtu vieglāk, realizēti īpaši dialoga elementi izvēleino saraksta. Vienīgais, kam varētu piesieties ir Flash neesamība (tačuparādiet man mobilo ierīci, uz kuras Flash mājaslapas iespējams normāliaplūkot) un tas, ka iPhone pārlūks neatbalsta Windows1275 kodējumu (mūsuinternetportālu flagmaņi ir pārāk slinki vai senili Unicode izmantošanai).iPhone nav GPS. Toties ir (manuprāt ideāli realizēts) Google Maps, kas, atrodoties svešā pilsētā, aizvedīs tevi no tavas patreizējās atrašanās vietas līdz nepieciešamajai arī bez GPS. Viena karte caur GPRS ir aptuveni 28 kilobaiti. Vismaz manā pēdējā Austrijas apmeklējumā man iPhone Maps noderēja vairākkārt. Nokia maps var nervozi pīpēt stūrī.iPhone ļoti labi ir integrēts ar Google produktiem (un man tas ir svarīgi) gan uz iPhone atrodamo aplikāciju (Search, GMail un Maps), gan web lietojumu līmenī (speciāla CSS izmantošana, lai Google Calendar vai Google Reader būtu ērti izmantot tieši no iPhone). Ak jā, arī YouTube integrācija.iPhone kā telefons ir tāds pats kā jebkurš cits telefons. Pie adresu grāmatas lietošanas gan mazliet jāpierod un ja grūti pierast, iespējams izmantot trešo pušu izstrādātus lietojumus. SMS vēstures atainojums sarunas formā ir jauks (man ne pārāk būtisks) sīkums. Sākumā kaitina tas, ka recent calls nav sadalīti ienākošajos, izejošajos un neatbildētajos zvanos, taču uzdodot sev jautājumu “ar ko tāds dalījums būtu labāks nekā iPhone realizētais?” (neatbildētie zvani sarakstā iekrāsoti sarkani), jēdzīgu atbildi neizdodas izdomāt.iPhone kā mobilais dators (iedomājieties kādu citu telefonu, kurā iespējams pieslēgties kā root lietotājam un ar vienu komandu rm -rf izdzēst visu tā saturu) un kā lietojumu platforma ir outstanding. Jau tas, kas patreiz, ar neoficiālajiem rīkiem un bez Apple atbalsta lietojumprogrammatūras izstrādātājiem, realizēts uz iPhone, ir satriecoši. Kaut vai pilnīga fiziskā modeļa realizācija spēlēs vai Nintendo un Sony spēļu konsoļu emulatori. Gada otrajā pusē varēsim redzēt, ko uz iPhone iespējams realizēt, izmantojot Apple atbalstu un rīkus.Devil is in the details. Un katra mana nākamā nokija bija vēl vairāk samudrīta, sačakarēta, nekā iepriekšējā, nerunājot par Symbian un Nokia programmatūras izstrādātāju visai vājo sniegumu. Apple vairākumā gadījumu ar velnu ir tikuši galā, sarežģītu funkcionalitāti padarot maksimāli vienkārši izmantojamu. Sākot no superlietojamā Calculator un beidzot ar ģeniālo Google Maps vienkāršību.Nekad neesmu redzējis vai lietojis labāku mobilo iekārtu. Iespējams, vislabākais iPhone novērtējums, ir tas, ka ģimenē mums nu jau ir divi aifoni :)Iesaku iepazīties arī ar mana kolēģa Raimonda vērtējumu par iPhone. […]

 17. […] Šim ir visai mazs sakars ar Latvijas blogosfēru, taču tik un tā – žēl. […]

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: