E-pakalpojums URN:IVIS:100001:EP-EP00-v1-4

latvijalv.gifIr pienācis ilgi gaidītais brīdis un www.latvija.lv ir pieejams pirmais e-pakalpojums ar identifikatoru URN:IVIS:100001:EP-EP00-v1-4 jeb garāk izsakoties “Ziņas par personām, kurām manā īpašumā ir spēkā reģistrācija dzīvesvietā”. Sākotnēji gan bija solīts, ka vajadzēja jau būt šādiem 26 e-pakalpojumi, bet labāk jau ir, ka vispirms tiek palaists pirmais eksperimentālais kucēns, kuru var arī noslīcināt, lai pēc tam nākošos uztaisītu vēl labāk.

Iepriekš biju jau rakstījis, ka man radās aizdomas, ka valsts informācijas sistēmu integrācija tiek taisīta pārāk sarežģīti. Tādēļ interesēja, kā tas viss izskatīsies no gala lietotāju viedokļa – vismaz gala lietotājiem visu to XML shēmu sarežģītību nevajadzētu attēlot.

Pēc nosaukuma šis e-pakalpojums izklausās diezgan vienkāršs – man vajadzētu sevi autentificēt un pēc tam ar viena klikšķa paldzību vajadzētu saņemt sarakstu ar personām, kuri ir deklarējuši dzīvesvietu manos īpašumos. Tādēļ uzreiz ķēros pie šī e-pakalpojuma izmēģināšanas.


Kā jau agrāk tika solīts, pirmais priekšnosacījums šī pakalpojuma lietošanai ir tāds, ka ir jābūt Latvijas Pasta e-paraksta kartei. Tā ka, ja jūs esat viens no tiem padsmit tūkstošiem (kas patlaban pamatā ir valsts ierēdņi), kam šī karte ir, tad jūs varēsiet šo pakalpojumu lietot. Tiesa nav īsti skaidrs, kādēļ nevarēja veikt autentifikāciju arī ar populārāko internetbanku palīdzību, kur lietotāju skaits jau ir simti tūkstoši (vai varbūt jau miljons?). Ja es no hanza.net varu noskaidrot, piemēram, kādi uzņēmumi ir manā īpašumā, tad kādēļ ir problēma atļaut arī noskaidrot, kas dzīvo manos īpašumos?

Pirmā lieta, kas parādās pēc autentificēšanās ar e-paraksta karti, ir lūgums norādīt manu valsti, mobilo telefonu un e-pastu, jo “šī informācija nepieciešamības gadījumā tiks izmantota saziņai ar Jums, koordinējot Jūsu izvēlētā e-pakalpojuma izpildi”. Tā kā man likās, ka šāda koordinācija man nebūs vajadzīga, tad to nenorādīju.

Tālāk mēģinu beidzot uzzināt, kas tad ir tās personas, kuras ir reģistrējušās manā īpašumā. Uz mana pirmā klikšķa es uzzinu ļoti izsmeļošu papildus informāciju par šo e-pakalpojumu:

Nosaukums: Ziņas par personām, kurām manā īpašumā ir spēkā reģistrācija dzīvesvietā
Īss apraksts: Pakalpojums nodrošina iespēju fiziskajām personām iegūt informāciju par saviem Zemesgrāmatā reģistrētajiem nekustamajiem īpašumiem, to sastāvu, kadastra numuriem, adresēm un iedzīvotājiem, kuriem ir spēkā reģistrācija dzīvesvietā šajos īpašumos.
Iestāde, kura ir atbildīga par e-pakalpojumu: Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde
Īss nosaukums: EP00
Kategorijas: Ziņas par personām, kurām manā īpašumā ir spēkā reģistrācija dzīvesvietā
E-pakalpojuma veids: Sinhrons pakalpojums – lietotājs saņem izpildes rezultātu bez aiztures.
Pieejamība: 3.līmenis – kvalificēti apliecinātā identitāte.
Papildnosacījumi: Ziņām ir tikai informatīvs raksturs un tās nav paredzētas izmantošanai kā izziņas
Maksājumi:
Ieejas dokumenti:
Rezultāta dokumenti:
Pieturpunkti: 1. Saņemts personas īpašumu saraksts.
2. Saņemts personas īpašuma adrešu saraksts.
3. Saņemts personu saraksts, kurām ir spēkā reģistrācija dzīvesvietā attiecīgajās adresēs.
Identifikators: URN:IVIS:100001:EP-EP00-v1-4

Šis apraksts (un it īpaši e-pakalpojuma identifikators) man radīja vēl lielāku apskaidrību par to, ko es šī pakalpojuma rezultātā saņemšu. Un tādēļ es atļāvos izlaist saiti “Skatīt instrukciju” un uzreiz droši spiedu uz nākamo saiti “Uzsākt e-pakalpojumu”. Diemžēl cerētā personu saraksta vietā es ieraudzīju nākamo ekrānu ar septiņiem noteikumu punktiem:

 1. Pakalpojuma turētājs ir Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde (PMLP).
  [… nu un ko es lai daru ar šo informāciju? …]
 2. Pakalpojums ir pieejams tikai portāla http://www.latvija.lv lietotājiem, kuriem ir derīgs VAS „Latvijas Pasts” izsniegts elektroniskais paraksts.
  [… ja man nebūtu Latvijas Pasta izsniegta e-paraksta karte, tad līdz šai lapai es nemaz nebūtu ticis …]
 3. Pakalpojuma izpildes laikā tiek sniegtas ziņas no:
  • Tiesu administrācijas Valsts vienotās datorizētās zemesgrāmatas par lietotājam reģistrētajiem īpašumiem un to adresēm;
  • Valsts zemes dienesta Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmas un Valsts adrešu reģistra par īpašuma sastāvā esošo kadastra objektu adresēm;
  • PMLP Iedzīvotāju reģistra par personām, kurām lietotāja īpašumā ir spēkā reģistrācija dzīvesvietā.

  [… izklausās loģiski, ka viņi šo informāciju iegūst no šiem reģistriem, nevis, piemēram no uzņēmumu reģistra un transporta līdzekļu reģistra …]

 4. Pakalpojuma ietvaros iespējams iegūt ziņas tikai par tiem īpašumiem, uz kuriem lietotājam īpašuma tiesības ir nostiprinātas Zemesgrāmatā. Gadījumā, ja nekustamais īpašums ir reģistrēts kā kopīpašums, šīs ziņas var iegūt katrs no īpašniekiem. Šī pakalpojuma ietvaros netiek nodrošināta datu saņemšana par nekustamajiem īpašumiem, kuriem reģistrētas īpašuma tiesības uz dzīvokli līdz dzīvojamās mājas privatizācijai, vai par īpašumiem, kuru īpašumtiesības nav nostiprinātas Zemesgrāmatā.
  [… tā kā mans īpašums ir kopīpašums, tad es jau nojaušu, ka iegūšu informāciju par saviem kaimiņiem, viņi gan to nenojauš …]
 5. Pakalpojuma ietvaros no PMLP Iedzīvotāju reģistra netiek sniegtas ziņas par personām, kurām lietotāja īpašumā ir papildu adrese, mutiski norādīta dzīvesvietas adrese vai ir bijusi reģistrācija dzīvesvietā, kas vairs nav spēkā.
  [… žēl gan ka sistēma nav aprīkota ar balss atpazīšanu, lai varētu parādīt arī mutiski norādītās dzīvesvietas …]
 6. Pakalpojums nav pieejams nekustamā īpašuma īpašnieku pilnvarotajām personām un juridiskām personām.
 7. Lietotājam uzsāktā pakalpojuma ietvaros var nebūt pieejamas tās izmaiņas, kas datos ir veiktas pēc pakalpojuma uzsākšanas. Šīs izmaiņas būs pieejamas nākamajā pakalpojuma uzsākšanas reizē.
  [… man atliek vienīgi cerēt, ka to pāris sekunžu laikā, kamēr nāks atbilde no viņu servera, neviens nepaspēs steidzami nodeklarēt dzīvesvietu manā īpašumā …]

Pēc iepazīšanās ar šiem punktiem, man ir jāatzīmē ķeksis “Piekrītu e-pakalpojuma lietošanas nosacījumiem”. Es gan īsti nesaprotu, kam es piekrītu, jo šajos punktos jau nekas nav teikts, ka es apsolos kaut ko darīt vai nedarīt ar šo informāciju, ko es iegūšu. Bet tā kā bez šī ķekša mani tālāk nelaiž, tad jāatzīmē vien ir un jāspiež uz “Tālāk”.

Nu un beidzot es esmu nonācis pie rezultātu lapas ar daudzsološu nosaukumu Izziņa “Personas, kuras ir reģistrējušas dzīvesvietu manā īpašumā”, kuras saturs ir sekojošs:

Ziņojums: Saņemta kļūda no pakalpojuma
Apraksts: Microsoft.Web.Services2.Security.TrustFault: Can not establish trusted application session. at Zzdats.Web.Services.Security.SessionContextTokenService.RequestTokenCopyFromIssuerRequest(RequestSecurityToken request)
Piezīme: Informācija par kļūdu ir nosūtīta atbildīgajai iestādei

Man ir prieks par to, ka atbildīgā iestāde ir par visu lietas kursā un cerams, ka “pieņems nepieciešamos mērus”.

Tā ka es varu ar mierīgu prātu spiest uz “Lai pabeigtu pakalpojuma izpildi, nospiediet šeit.”

7 Responses to E-pakalpojums URN:IVIS:100001:EP-EP00-v1-4

 1. Papuass saka:

  Izskatās labi!

 2. Nez, vakar 2x pamēģināju – viss darbojās. Nepatika tas, ka:

  1) ķeksis jāatzīmē katru reizi
  2) tas, ka kopīpašumā redzu savus kaimiņus ar visiem personas kodiem
  3) atverot vienu informāciju par vienu dzīvokli, nestrādā Back funkcionalitāte, jāspiež uz saites “Īpašuma adrese”
  4) vēl bija dažas jocīgas lietas ar usability (bet tagad neatceros uzreiz)

  Pārējais patīk, un nav iebildumu.

  P.S. Raimond, par daudzām lietām tev ir pārāk liela skepse 🙂

  Starp citu, arī Nordea jaunajā interneta bankā jau kādu laiku var izmantot e-parakstu, lai autentificētos.

 3. xlt saka:

  usability pieklibo, bet tā viss ir ok.

  a ar kopīpašniekiem jau savādāk nevar – viņi tak arī ir oersonas, kas reģistrējušās tavā kopīpašumā.

  un gan jau ka kādreiz būs arī banku autorizācija. vajag tikai gaidīt.

 4. Vigants saka:

  laikam vajadzēs nostaigāt līdz pastam, lai paņemtu to kartiņu! Kur vēl viņu var pielietot?

 5. Gints Plivna saka:

  [… žēl gan ka sistēma nav aprīkota ar balss atpazīšanu, lai varētu parādīt arī mutiski norādītās dzīvesvietas …]

  Mutiski norādīta dzīvesvieta un tur tie pārējie pieminētie veidi ir dzīvesvietas adreses veids, kādu cilvēks var (vai varēja) norādīt Iedzīvotāju reģistrā. Mutiski norādīta adrese vienkārši ir _cits veids_ salīdzinot, piemēram, ar adreses deklarāciju.

 6. guglis saka:

  Pamēģiniet to lietu izmantot caur Firefox (ERAF finansēts projekts, kam tā kā būtu jābūt tehnoloģiski neitrālam) – respektīvi noautentificējieties caur FF.

  Liekvārdība ir juristu kopēja liga laikam. Kāpēc prasīt apstiprināt, ka juridiskā persona nevar saņemt infu, ja tikai fiziska persona var dabūt karti ar kuru tajā vietā var noautentificēties (nu respektīvi nevar nemaz juridiskā persona tikt tik tālu lai redzētu to tekstu)…

 7. Anna saka:

  Nu jau ir palaisti krietns pulciņš e-pakalpojumu, iesaku apskatīt. (: Autentificēties var arī izmantojot interneta banku piedāvāto autentifikāciju.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: